Pesticide izbjegavaju, a o njihovim rajčicama brinu bumbari: ‘Plodovi se mogu jesti direktno iz zemlje‘
Obitelj Petrić u malom selu Starogradački Marof blizu Pitomače godišnje proizvede i do 300 tona različitog povrća.
Obitelj Petrić u malom selu Starogradački Marof blizu Pitomače godišnje proizvede i do 300 tona različitog povrća.
Pesticidi i kemikalije kojima se tretiraju povrće i voće gotovo pa da su postali norma. Davno su prošli dani kad ste mogli uzeti rajčicu s tržnice, obrisati ju od hlače i uživati u sočnom plodu bez bojazni od invazivnih i potencijalno opasnih kemikalija. Industrija pesticida godišnje doseže vrijednosti koje premašuju 15 milijardi eura, a mnogima su uzgoj i poljoprivreda nezamislivi bez nje. No, dok se većina poljoprivrednika boji nametnika i rizika koje donosi odustajanje od pesticida, postoje i oni kojima je prirodan uzgoj još uvijek u prvom planu.
U malom selu Starogradački Marof blizu Pitomače nalazi se obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Petrić koje svojim inovativnim pristupom uzgoju povrća ističe bogatu tradiciju obiteljskog gospodarstva u regiji. Obitelji Petrić, predvođena Stelom Petrić (30) i njenim suprugom Marijom (31), uspjela je izgraditi poslovnu priču koja se temelji na uzgoju poljoprivrednih kultura uz pomoć bioloških organizama, inovaciji i prilagodbi potrebama tržišta. Sa strašću i odlučnošću, Stela i Marijo pokrenuli su OPG koji se bavi uzgojem različitih vrsta povrća, pri čemu se, uz razne vrste salata, krastavce i paprike, posebno ističu karfiol i tikvice.
Stela i Marijo vjeruju u održivost i prirodan pristup poljoprivredi. Izbjegavaju invazivne kemikalije i špricanje pesticidima na svojim usjevima. Umjesto toga, koriste inovativnu metodu bioloških organizama za zaštitu usjeva. Ova tehnika uključuje korištenje prirodnih predatora i korisnih insekata koji pomažu u održavanju ravnoteže i zaštiti usjeva od štetočina. Umjesto kemijskih spojeva za njihovu papriku brinu se bube koje se hrane nametnicima, dok su za zdravlje i oprašivanje rajčica zaslužni - bumbari!
Zdravlje im je prioritet
- Kad razmišljamo o održivosti i prirodnom uzgoju, krećemo od svoje djece i nas samih, a to želimo i drugima. Svi bismo trebali krenuti od brige za sebe, ali i druge te poticati što prirodniji pristup uzgoju i kroz svoje potrošačke navike. Želimo osigurati da svaki naš proizvod bude svjež, zdrav i siguran za konzumaciju „direktno iz zemlje“. Prirodni pristup kojeg se pridržavamo omogućuje nam da očuvamo plodnost tla i minimalno utječemo na prirodne ekosustave – pojašnjava Stela.
No, iako sad godišnje proizvedu i do 300 tona različitog povrća, njihovi počeci bili su znatno skromniji. Krenuli su s jednim malim staklenikom koji su dobili od Marijevih roditelja, hrabro ulazeći u svijet poljoprivrede. Kroz osam godina rada, upornosti i predanosti, gospodarstvo se uspjelo proširiti pa danas Petrići imaju preko 6000 kvadratnih metara plodne zemlje. Kako bi opseg svog poslovanja održali relevantnim, uz takav rast moraju biti fleksibilni u svom radu i osluškivati zahtjeve tržišta. Upravo su zbog potonjeg, uvijek spremni eksperimentirati s novim vrstama povrća.
Cijeli članak pročitajte na jutarnji.hr.
Darko Tomaš/Cropix