Logo Novosutra
Logo Good Company
Logo Enna Logo PPD
Logo Novosutra

Uz njihovu pomoć hrana stiže svježa u dućane: Kako to postižu?

Znate li tko se svakodnevno brine o tome da vaše namirnice stignu svježe i kvalitetne od polja do stola? Cijeli jedan pogon sastavljen od proizvođača, voditelja otkupnih centara, radnika na traci i naravno – tehnologa. Kako izgleda jedan radni dan tehnologinje kvalitete voća i povrća, otkriva nam diplomirana inženjerka prehrambene tehnologije Senka Bogdan.

Znate li tko se svakodnevno brine o tome da vaše namirnice stignu svježe i kvalitetne od polja do stola? Cijeli jedan pogon sastavljen od proizvođača, voditelja otkupnih centara, radnika na traci i naravno – tehnologa. Kako izgleda jedan radni dan tehnologinje kvalitete voća i povrća, otkriva nam diplomirana inženjerka prehrambene tehnologije Senka Bogdan.

Kada je prije šest godina, nakon završenog Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku i diplome inženjera prehrambene tehnologije došla kao zaposlenica u centar za otkup, proizvodnju i preradu povrća i voća u Varaždinu, znala je da će njezin posao biti iznimno dinamičan. Tehnologinju Senku Bogdan zatekli smo na radnom mjestu u Otkupnom centru Varaždin, u kojem s kolegama uspješno rješava izazove radnog petka, u kojem vlada dinamično radno okruženje. Odmah će vas opčiniti miris svježe salate i krumpira te intenzitet mirisa luka, baš kao i neodoljivi začinski miris peršina, celera i mrkvice. U Otkupnom centru Varaždin, jednom od pogona ENNA Fruit, vodeće tvrtke za organizaciju proizvodnje, otkup, distribuciju te preradu voća i povrća na području Hrvatske i regije, započinje Senkin radni dan:

'Kolegica i ja izmjenjujemo se kao tehnolozi u Otkupnom centru Varaždin. Jedan tjedan radim od 7 do 15 sati, a drugi tjedan radim od 9 do 17 sati, tako da smo obje ovdje u terminima od 7 do 17 sati, pa pratimo ulaze robe i možemo pregledati svu onu koja dođe u naš centar. Kada odemo doma, proizvodnja i dalje radi do 22 sata, ali jedna od nas mora biti na zadnjem ulazu robe do 17 sati. Tada svejedno moramo biti dostupne jer uvijek može nastati problem u proizvodnji. Kolege nas obavijeste i rješavamo to putem mobitela. U uredu nam je isto lijepo, zadovoljna sam, imam dobre kolege i sa svima mogu komunicirati', objašnjava simpatična Senka, čiji osmijeh i pozitiva kolege i radnike u proizvodnji motiviraju da budu još bolji, organizirani i predani detaljima posla. Malo toga tehnologinji poput Senke može proći ispod radara. Osim što je dostupna radnicima nakon posla, od ove godine ima novi uređaj – aplikaciju putem koje prati svježinu i vlažnost u hladnjačama. 'Ove godine uveli smo hladnjače i sustav aplikacije putem koje svaki dan pratimo stanje i temperaturu. Mogu je sniziti i povisiti po potrebi, sve preko mobitela. Prije smo imali mogućnost mijenjanja temperature ispred same hladnjače, a ovo je baš prava novost. Također, mislim da je to jedan od novijih sustava na našem tržištu', ističe.


Unatoč vrhunskim uređajima, ističe tehnologinja Senka, važno je odlaziti u komoru i hladnjače te dodatno pregledavati uvjete koji ondje vladaju. Senka i kolegica Marija Gabrijela drže sve pod kontrolom, a kontroliranje hladnjače samo je jedna od stvari koje rade. Kako joj izgleda ostatak radnog dana, pitali smo je. 'Kada dođem na posao, moram provjeriti stanje skladišta i kvalitetu robe. Također, provjerim zalihu s poslovođama - koliko ima određenog tipa robe, koja je kritična, ima li sirovine koja nedostaje i treba li se nabaviti nova roba. Ako postoji kakav problem u proizvodnji, riješim ga s radnicima, a onda provjeravam hladnjače, čije temperature i režim bilježim dva puta dnevno. Uz to, provjeravam deklaracije na proizvodima i je li na njima ispisana odgovarajuća vagana gramaža. Nadgledam radnike na traci, prebiru li robu i trebaju li pripaziti na nešto ili poboljšati neku sirovinu. Vodim papirologiju, naloge iz prošlog dana i proizvodnje. Bilježim robu koja je odrađena, od kojeg je proizvođača, koji je datum ulaza, koliko je robe odrađeno, a koliki je bio otpad…'

Cijeli članak pročitajte na tportalu